Camlar Neden Buğulanır? Nasıl Önleyebiliriz?

Sıcak bir duş aldığımızda banyonun aynası ve yağmur sırasında, kış aylarında arabanın ön camının buğulanmasına sık sık rastlarız. Buğuyu önlemeye binbir türlü yol deneriz. Belki bu yöntemi denememişsinizdir bu da binbirinci olsun.

Ayna veya arabanızın ön camının yüzeyine biraz sabun veya deterjan sürün. Yeni kesilmiş bir dilim patates de aynı işi görebilir.

Buğulanma yüzey gerilimi ve değme açısı ile ilgili bir durumdur. Cam yüzeyleri ne kadar temizlenirse temizlensin daima yüzeyinde kirler kalır. Üzerinde yoğunlaşan buharın dağılıp cam yüzeyini ıslatmaması da bu yüzdendir. Cam ile su damlacıkları arasında temas açısı büyür. Damlacıklar ışığı bütün doğrultuda yansıtırlar. Buğunun oluşumu da bu çok yönlü saçılım yüzündendir.

* Buğudan hızla kurtulmak için, ya iç-dış mekan sıcaklığını eşitlemeli ya da iç mekan havasını yüksek miktarda buhar tutabilecek kadar ısıtmanız gereklidir. Kış aylarında cam açık gitmek zor olacağından, iç mekan sıcaklığını artırmak temel stratejidir.
* Arabayı çalıştırdıktan sonra klimanızı açın. Klima arabanın içindeki buharın filtrelenmesini sağlar. Çözüme giden en etkili hamledir. Klimanın sıcaklığı farketmez, yeterki açık olsun. Ama bir yandan da ısınmayı sağlamak için ısı ayarının sıcakta olması iyi olur.
* Fanları sadece ön cama, tam güç verin. Arabanız henüz ısınmamış olabilir, ancak buna ihtiyaç var, sıkın dişinizi.
* Çok önemli: Havanın aracın içinde kalmasını sağlayan iç devirdaimi(çevrim) çalıştırmayın. Aksi halde buğudan kurtulamazsınız.
* Ön camlarınızdan birini -imkan varsa size uzak olanını- hafif aralayın.
* Güneşliklerinizi (sanki güneş varmış gibi) ayarlayın. Böylece cama verdiğiniz üflemenin tam anlamıyla cama etki etmesini sağlarsınız.
* Fanınız sıcak üflemeye başladığında camınızı kapatabilirsiniz.
* Arka cam rezistanslarınızı da açın. Hem arka camınızın buğusunu giderir, hem de iç mekan sıcaklığının artmasına katkıda bulunur.
* Buğuyu giderdiyseniz, sonrasında iç mekan havalandırmasını korumak gerek. Manuel de olsa, otomatik de olsa, oda sıcaklığına yakın bir sıcaklığı ayarlayıp cama ve araç içine sürekli temiz hava almayı sağlarsanız buğu sıkıntınız olmayacağı gibi sıcak/soğuk kavgası da yaşamazsınız.
* Ayrıca camlarınızın temiz olması da kanımca buğulanmanın önüne geçmekte faydalı olur.